.....Advertisement.....
.....Advertisement.....

Shelbyville Horse Show 2013: Results

-A A +A
By The Staff

Thursday through Saturday

Listed: Horse, owner, rider

 

ASB Ladies 5-Gaited

1. Laughing Out Loud, Ashlyn Farms LLC, Patrice Watson O’Brien

2. Angelina Charm, Irene and/or Darrell Crosswhite, Sarah Mackenna

3. All About Him, Robert Grom, Tara Grom

4. Deep Blue Heart, Cross Timbers Saddlebreds Inc., Stephanie Sedlacko

5. Pie Crust, Rick/Sue Archer, Sue Archer

 

ASB Show Pleasure Driving

1. Blues King, Crabtree Farms, David Rudder

2. Foxy Camilla, Sloan Enterprises LLC, Aubrey Lambert

3. Harlem’s Nightcap, Dan Hall, Dan Hall

4. I’m Worth It All, Susan Pullen Swope, Susan Pullen Swope

5. Ready or Not, A Victoria Saddlebreds LLC, Paul Mattson

 

ASB Junior Exhibitor 3-Gaited

1. The Mighty Mouse, Shelby Farm and Stables LLC, Hannah Houske

2. A Storm Star, Wheeler Saddlebreds LLC, Rose Marie Wheeler

3. Roselane’s Starry Starry Night, Merrell Magelli, Emily Hopp

4. CH (SA) Nelmar Tango 4 Ever, Terry/Anne Sams, Natalie Sams

5. Doubletree’s Afterglow, Hayley Pullen/Judy Lake, Hayley Pullen

 

Roadster Pony Amateur

1. Regal’s Lightning Strike LF, Golden Creek Farm, Mary Gaylord McClean

2. Regal’s Promoter LF, Ed/Candi Aversenti, Candi Aversenti

3. Heartland Said and Done, Elizabeth Scoggin, Elizabeth Scoggin

4. Sixty Minutes, Dudley/Sharon Abbott, Robert Komer

5. Oscar Meyer, David Smith, Dustin Smith

 

ASB 5-Gaited Show Pleasure

1. One More Kiss, Britt Frome, Britt Frome

2. The Coventional Wisdom, Rachel Seifert, Rachel Seifert

3. CH Callaway’s Dealbreaker, Mount Saddlebreds, Kelly Mount

4. The Veldt Queen, Eeta Sachon Revocable Trust, Eeta Sachon

5. A Sharp Temper, Susan Hall, Susan Hall

 

ASB Country Pleasure Driving

1. Photo Prince, Gail Kline and Mozelle Anson, Mozelle Anson

2. Bungalow Bill, Jane Steinkamp, Molly Steinkamp

3. Imagine the Possibility, Terry Altpeter, Terry Altpeter

 

ASB 3-Gaited 3-year-old

1. Madeira’s Reality Check, Jules Rouse, Marie Bouvet

2. Wildbriar’s Ruben James, Ed/Andrea Sanford, John Field

3. She’s Shooting The Breeze, Barbara Tway Partlow/David/Loren Osborne, Walden Bullard

 

ASB 3-Gaited Show Pleasure Adult

1. Mighty Thor, Carol Hillenbrand, Carol Hillenbrand

2. CH Perfect Vengeance, Robert and Kim Grom, Tara Grom

3. Captain Sparrow JJS, James/Judy Skinner, Caroline Skinner

4. It’s Mr. Big, Barbara Hendrickson, Beth Bidon

5. Bi Mi’s Unforgettable Spirit, Sunrise Stables, Jennifer McGowan

 

ASB Fine Harness Junior Horse

1. Renaissance Man’s Medici, William and Elizabeth Shatner, William Shatner

2. Lady Samurai, Carl Fischer, Peter Palmer

3. Lord Balanchine, Pidgeon Roost Farm Inc., Darrell Case

4. Sour Patch Kid, Greg/Gina Crews, Melissa Moore

 

ASB Ladies 3-Gaited

1. CH Sue She, Equivest LLC, Jannie Giles

2. HS Decorum, Judy Oetinger, Judy Oetinger

3. Callaway’s Flying Blue, Luci Nouwens, Mollie Kregor

4. Callaway’s Undercover Blues, Larry Hodge, Patsy Loeb

5. Sir Robin Hood, Michelle Moss Trowbridge, Michelle Moss Trowbridge

 

ASB 3-Gaited Park Amateur/Junior Exhibitor

1. CH Master and Commander, Shelby Farm and Stable LLC, Hannah Houske

2. Big Man on Campus, Barbara Hendrickson, Beth Bidon

3. Finally a Prince, Paul Human, Malissa Shirkey

4. I’m A Skywatcher, Rachel Seifert, Rachel Seifert

5. Just Like That, Antares Farm and Stable, Erica Salley

 

ASB Amateur Fine Harness Stake

1. Simbara’s Living Legend, Split Decision LLC, Christine Broder

2. Double Black Diamond, Joellen Fisher Blount, Joellen Fisher Blount

 

ASB Junior Exhibitor 5-Gaited

1. Cheerful Memories, Pamela Slater, Andrew Slater

2. He’s Heirresistible, Duane/Tonna Snider, Te’a Snider

 

Roadster to Bike Amateur

1. Thunderbolt, Belle Reve Farm, William Shatner

2. Talledega Nights, McMakin/Mathis, Mitchell Tunstall

3. L.F. Party Guy, Gail Kline and Mozelle Anson, Jennifer Robertson

4. Roller Coaster, Danny Bugg/Larry Gilpin, Danny Bugg

 

ASB 5-Gaited Limit Horse

1. Callaway’s Hint of Heaven, Janet Kellett, Todd Miles

2. Epic Hero, Martin Gueldner, Martin Gueldner

3. Roselane’s Avante Garde, Susan Swope, Lionel Ferreira

4. Callaway’s Getting’ Busy, Julia Sampsel, Nelson Green

5. He’s Full Throttle, Michael Schanke, Clark Clouse

 

Hackney Pony Open

1. Heartland Whirlwind, Golden Creek Farm, Jeff McClean

2. Nobu, Frickey Farm Inc., Karen Frickey

 

ASB 5-Gaited Junior Horse

1. Undulata’s Special Ed, Edward Bennett, Mitch Clark

2. He’s Taylor Made, Debbie Gabbert, Debbie Foley

3. Fox Grape’s Mountain Laurel, Mary Jane Meanor, Tiffany Wheeler

4. Gamecock, Martin Gueldner, Redd Crabtree

5. Amazing Lace, Carolyn Garrett, George Knight

 

5-Gaited Pony

1. The Rest of the Story, Ashlyn Farms LLC, Trey Watson

2. By Design Only, Cedarcrest Farm, Caroline Dolt

3. I See Daylight, Barbara Von Borries, Mitchell Tunstall

 

Saddle Seat Equitation Champion

1. CH (EQ) Oakwood’s Sonata, Sophia Busse, Sophia Busse

2. Doubletree’s Afterglow, Hayley Pullen/Judy Lake, Hayley Pullen

3. Soquili’s My Sweet William, Anna/Sandra Dearen, Anna Dearen

 

ASB 3-Gaited Country Pleasure Junior Exhibit Champion

1. De la Hoya, Shelby Farm and Stables LLC, Hannah Houske

2. G.V. Silver Oak, Grand Vin Stables LLC, Sommer Justice

 

ASB Fine Harness 3-year-old Stake

1. Bakugan, Georgia Herpin Baker, George Knight

2. Roselane’s Dancing for Dollar, Melinda Moore, Merrill Murray

3. Crystal’s Carvaggio AMF, Janet Kellett, Johanna Kapioltas

4. Double Edge, Paula Schmidt/Kathy Capsuto Trust, Koekie Devilliers

 

ASB 3-Gaited Show Pleasure Junor Exhibit Champion

1. Sunrise’s I Love Licorice, Krista Sinex, Hannah Houske

2. Memories of Us, Christine Schleif, Christine Schleif

3. Riders on the Storm, Terry/Anne Sams, Natalie Sams

4. Pull Up Your Socks, Jeff/Katie Bennett, Annie Bennett

5. My Phire Fly, Ann Marie Brickzen Revocable Trust, Faith Brickzen

 

ASB Junior Park Pleasure

1. Monnington Iconic, Paul Cullen, Lionel Ferreira

2. I’m Nut Tellin’, Willowbank, Wendy Gossage

3. Crackerjack Blue, Mount Saddlebreds, Ethan Roetman

4. Completely Caveat, Libby Mathers/Top Line Farm, Darrell Case

5. Slam a Few, Carolyn Garrett, Kristen Stivers

 

ASB Fine Harness Stake

1. Trust My Imagination, B&T Vonderschmitt LLC, Beth Harris

2. Aide Mar’s Crystal Pistol, Janet Kellett, Johanna Kapioltas

3. Tom Hanks, Peter Palmer, Peter Palmer

4. Super Supreme Star, Barbara Willoughby Pease/Les Pease, Greg Reason

 

ASB 3-Gaited Country Pleasure Adult Champion

1. Negative Image, Susan Olcott, Susan Olcott

2. Harlem’s Wind, Laura/Sarah Strong, Sarah Strong

3. A Secret Starmaker, Elizabeth Tyler, Hallie Tyler

4. Town Supreme, John/Renee Biggins, Cara Simms

5. Worthy Big Budget, Shirley Sappenfield, Lauren Sappenfield

 

ASB 3-Gaited Junior Horse

1. First Round Pick, James Orr, Alex Wille Irmitier

2. Soquilli’s Curious George, B&T Vonderschmitt LLC, Beth Harris

3. Miss Can’t Be Wrong, Susan Pullen Swope, Susan Pullen Swope

 

3-Gaited Pony

1. Faizah, Jim/Sara McDowell, Sydney Dunaway

 

ASB Am 5-Gaited Stake

1. Many Pearls, Carl Fischer, Cindy Siders

2. Just Plain George, Ann Morrow, Ann Morrow

 

Harness Pony Open

1. Twin Willow’s Handsome Dan, Golden Creek Farm, Mary Gaylord McClean

2. Major Impact, Karen Frickey, Randy Harper

 

ASB Amateur 3-Gaited Stake

1. Work It, Carol Hillenbrand, Carol Hillenbrand

2. Callaway’s Campaign Manager, Rhonda Feldman, Denise Feldman

3. Maxed out, Thomas and/or Dana Baer, Dana Baer

 

ASB 3-Gaited 2-year-old

1. Undulata’s Jenna Live, Edward Bennett, Johanna Kapioltas

2. Blue Excellence, Jackie Wahrmund, Peter Mace

3. Ashlyn’s Ring Leader, Ashlyn Farms LLC, Chris Hostetter

4. Showtime’s Royal Heiress, Bing Crosby, Greg Reason

 

ASB Junior Exhibitor 5-Gaited Stake

1. Cheerful Memories, Pamela Slater, McKenna Slater

2. He’s Heirresistible, Duane/Tonna Snider, Te’a Snider

 

Roadster Pony Stake

1. Regal’s Night Shadow LF, Golden Creek Farm, Jeff McClean

2. To Be Or Not To Be, Beth Jones, Debbie Foley

3. Heartland Said and Done, Elizabeth Scoggin, Elizabeth Scoggin

4. Seamair Traveler, Joann Fair, Joann Fair

5. Sixty Minutes, Dudley/Sharon Abbott, Robert Komer

 

ASB 3-graited Park Stake

1. Nuttin’ to Lose, Holt Oaks Farm, Lisa Holt

2. Big Man on Campus, Barbara Hendrickson, Beth Bidon

3. Calibogue Charm, Aubrey Behnke, Marie Bouvet

4. Finally a Prince, Paul Human, James Wallen

 

ASB Country Pleasure Driving Stake

1. Photo Prince, Gail Kline and Mozelle Anson, Mozelle Anson

2. Bungalow Bill, Jane Steinkamp, Molly Steinkamp

3. Imagine the Possibility, Terry Altpeter, Terry Altpeter

 

ASB 5-Gaited Show Pleasure Stake

1. Take it from the Top, McDonald LLC, Sara McDonald

2. CH Callaway’s Dealbreaker, Mount Saddlebreds, Kelly Mount

3. The Conventional Wisdom, Rachel Seifert, Rachel Seifert

4. A Sharp Temper, Susan Hall, Susan Hall

5. CH Ima Star Buck, Sandra/Derek Halliburton, Sandra Halliburton

 

ASB 3-Gaited Stake

1. Battlefield, Carl Fischer, Peter Palmer

2. Roselane’s Kiss Me All Over, Melinda Moore, Karin Folkers

3. Heir to a Kiss, Elisabeth Goth LLC, Elisabeth Goth

4. Nice and Hot, Julian B. Thomas, Brian Chappell

5. Cara Blue, Dee McNealy, Mike McIntosh

 

Roadster to Bike Stake

1. Chanteur PV, Jackie Tanner, Merrill Murray

2. Spellbound, Jeff Purcell, Jeff Purcell

3. Mountain Beach, Mike Felty, Mike Felty

4. L.F. Party Guy, Gail Kline and Mozelle Anson, Chad Cole

 

ASB Junior Exhibitor 3-Gaited Stake

1. The Mighty Mouse, Shelby Farm and Stables LLC, Hannah Houske

2. Roselane’s Starry Starry Night, Merrell Magelli, Emily Hopp

3. CH (SA) Nelmar Tango 4 Ever, Terry/Anne Sams, Natalie Sams

 

ASB 3-Gaited Show Pleasure Adult Champion

1. Mighty Thor, Carol Hillenbrand, Carol Hillenbrand

2. It’s Mr. Big, Barbara Hendrickson, Beth Bidon

3. More Than Enough, Linda Thorin Johnson, Kristen Thorin

4. Vladimir, Claudia Schultheis, Claudia Schultheis

5. Captain Sparrow JJS, James/Judy Skinner, Caroline Skinner

 

ASB Show Pleasure Driving Champion

1. Foxy Camilla, Sloan Enterprises LLC, Aubrey Lambert

2. Ready or Nut, A Victoria Saddlebreds LLC, Paul Mattson

3. Harlem’s Nightcap, Dan Hall, Dan Hall

 

Speed Racking and Pacing

1. Metallic, Melinda Moore, Karin Folkers

2. Pine Mountain, Annalize Van Der Walt, Annalize Van Der Walt

3. Casino Road, Jamie Tucker, Jamie Tucker

4. Shadow by Night, Eric Temple, Eric Temple

 

ASB 5-Gaited Stake

1. Our Favorite Memory, Shirley Rinehart/Wendy Bruwer, Merrill Murray

2. Voulez Vous, Nalley Champions LLC, Brian Chappell

3. Candalight, Crabtree Farms, David Rudder

4. He’s Full Throttle, Michael Schanke, Clark Clouse

5. The Plaza, Elisabeth Goth LLC, Neil Visser