.....Advertisement.....
.....Advertisement.....

Shelby County Fair Horse Show results July 1, 2009

-A A +A
By The Staff

Results from Thursday through Saturday at the Shelby County Fair Horse Show.

Previous
Play
Next

Listed: Horse, owner, rider   Class: Ladies 5-Gaited

1. CH According to Lynn, Golden Creek Farm, Mary Gaylord McClean

2. New York's Real Magic, Hillcroft Farm, Misdee Wrigley Miller

3. Lawman, Cindy and Lee Wagoner, Tammy Devore 4. Alpha Bravo, Alex Nelson, Laurel Nelson 5. Let's Roll, Jennifer Pitt, Jannie Giles

Class: ASB Show Pleasure Driving

1. CH Callaway's Halley's Comet, Split Decision LLC, Christine Broder

2. Buena Vista, Kaye Bowles Durnell Ltd., Kaye Bowles Durnell

3. Scarlet Evening, Susan Olcott, Susan Olcott 4. Tart's High Heels, Robin Rogers, Robin Rogers 5. Just Meant to Be, Carol and Herb Barbee, Herb Barbee

Class: Jr. Exhibitor 3-Gaited

1. Gloria Vanderbilt, Ashlyn Farms LLC and Wrapped in Rainbows Farm, Mollie Kregor

2. Like A Rocket, Barbara Schutt, Jackie Schutt 3. Miss Believin, Christine Oser, Christine Oser

4. Walterway's Valedictorian, Dana Jacobson and Sasha Arijanto, Sasha Arijanto

Class: 5-Gaited Show Pleasure

1. What About Phil, Mike and Sarah Crane, Sarah Crane

2. Just Heavenly, Bullett Concrete Materials Inc., Anitya Marlowe

3. Oom Pah Pah, Robin Rogers, Kelly Mount 4. Gotta Be Gold, Jo Ann Griffin, Jo Ann Griffin

5. Callaway's Wind Chill, Jennifer and Steven McGowan, Jennifer McGowan

Class: Pleasure Equitation 17-and-under

1. Whispering Oak's Ebony Lace, Megan Todd, Megan Todd 2. Crowned Prince, Vivian Daniels, Katie Kirkland 3. Dekerobics, Katilyn Kelly, Katilyn Kelly 4. Heir Brained Scheme, Sarah Tumm, Sarah Tumm 5. Special Material, Pratense Farms, Lori Schmidt Class: Roadster Pony Open 1. Ranger, Rob and Julianne Wilson, Rob Wilson Class: 3-Gaited 3-year-old 1. Buzzard's Bay, Ellen Kass, Peter Palmer

Class: Jr. Exhibitor 3-Gaited Show Pleasure

1. Stone Captive, Cynthia McWilliams, Channing McWilliams 2. That's Exactly Right, Ashlyn Farms Inc., Ellie Headlee 3. Uncut Jewel, Edmund Perwein, Avery Bul 4. Diamond Dividend, Linda Gahwiler, Kaitlynn Ramsey 5. Miss Photogenic, MacKenzie Hall, MacKenzie Hall

Class: Jr. Fine Harness Stake

1. Steel The Moment, Dr. and Mrs. Homer Beltz, John Biggins 2. Hold the Onion, Carl Fischer, Peter Palmer

Class: 3-Gaited Park Amateur

1. Samantha Jones, Wrapped in Rainbows Farm, Deborah Visser 2. Rocky Bay, Jessica and Glen Carter, Susannah Sherman 3. It's Z Prince, Carl Holden, Carla Ritzie 4. Last Tango In Paris, Liberty Saddlebreds, Anitya Marlowe

5. Sole Heir, Patrice Watson O'Brien, Patrice Watson O'Brien

Class: Amateur Fine Harness Stake

1. Cherished King, Golden Creek Farm, Mary Gaylord McClean

2. My Silver Sea, Sarah Coxe Lange and Willisbrook Farm, Rachel Shoemaker

Class: Park Pleasure Open 1. Harlem's Lunar Eclipse, Joan Hamilton, Danny Lockhart 2. Recoup, Jane and Brent Jacobs, Brooke Jacobs 3. Jewels Hammy Down, Kathy and Jack Wilson, Brian Chappell

4. LA Renaissance, Liz Connor and Kathy Meadows, James Wallen

5. Dillon's Day, Hill Country Acres, Melissa Baumann

Class: Saddle Seat Equitation 17-and-under

1. Lemon Shake up WRF, Ashlyn Farms LLC, Mollie Kregor

2. CH Royal Messenger, Judy and James Skinner, Caroline Skinner

Class: Ladies 3-Gaited 1. Prophet's Song, Joan Hamilton, Chantel Coetzee

2. Kalarama's Personality Plus, STJ Partnership, Tiffany Wheeler

3. Freakness, Double G Farm, Sally Groub Gayeski 4. All Rise, Split Decision LLC, Rebecca Davis 5. Magic Fire Music, Don Rich, Cindy Siders

Class: ASB Country Pleasure Driving

1. Irish Cappuccino, Gail Kline and Mozelle Anson, Mozelle Anson

2. Royal Crest's American Made Stone, David and Becky Smith, Becky Smith

3. Royal Clout, Mary Ellen Borza, Mary Ellen Borza 4. Oman's Native Rebel, Debra Bauer, Debra Bauer

Class: Jr. Exhibitor 5-Gaited

1. Sonecroft Rumor Has It, Cynthia McWilliams, Alexa McWilliams

2. The Decisive Moment, Greg and Gina Crews, Suzanna Crews 3. A Bolt from the Blue, Bruce Williams, Tyler Devore 4. Four Ever A Dream, Catie Ray Clark, Catie Ray Clark 5. He's A Big Wheel, Connie Schweitzer, Samantha Jones Class: Harness Pony Open 1. Mastercraft Promoter, Golden Creek Farm, Jeff McClean 2. Art O Matic, Friceky Farm Inc., Karen Frickey 3. Seychelle, Mitch Clark, Sebastian Alberts Class: 3-Gaited Novice 1. Clearly Topless, Shamrock Farms, Rob Wilson

Class: 3-Gaited Show Pleasure Novice

1. Quinlan, Peggy Councilman, Peggy Councilman 2. Clever Trevor, Alden Farms LLC, Ashley Alden 3. Lizell, Nicole Reason, Nicole Reason

4. Mo'Town Memories, Stephanie Breeden and Omer's Horse Stuff, Jennifer McCollum

5. G.Q. Man, Steepleview Bloodstuck LLC, Ali Judah

Class: Amateur 5-Gaited Stake

1. Imperiaptor, Laurel Nelson, Laurel Nelson

2. Temptress Too, c. Jean and Christopher Nalley, Christopher Nalley

3. Last Serenade Victoria Reed, Victoria Reed 4. Aussie, Alice Nunley, Alice Nunley

Class: Hackney Pony Pleasure Driving

1. Glory B, Frickey Farm Inc., David Sweezey 2. Heir of Anticipation, Pidge Marcucci, Pidge Marcucci Class: 5-Gaited Pony 1. I've Got My Game On, Cheyco Farm, Cheyenne Mabey Class: Jr. 3-Gaited 1. Fort Chiswell's Leading Lady, DH Frame, Stever Wheeler 2. Evening, Larry Nunley, Melissa Moore 3. Be Bop Lady, Edmund Perwein, Sandra Currier 4. High Hampton, Carl Holden, Wendy Winstead

5. My Cheatin' Heart, Hart to Hart Stables, Wyatt Dehart

Class: Amateur Roadster Pony

1. My Travelin Man, Kayce Bell, Kayce Bell 2. Heartland Flyaway, Robert Woodyard, Robert Woodyard 3. Long Time Gone, Anna Marie Dempsey, Beth Oseroff

4. Heartland Showin' Off, Rosemary Pelfrey, Jesse Pelfrey

Class: Adult Country Pleasure Championship

1. CH Callaway's Rockaway, C. Jean Nalley, Christopher Nalley

2. Upton Sinclair, Scartlett Mattson and Bandy Acres Farm, Charlotte Kurtz

3. Happenstance, Debbie Wathen, Leann Bruce 4. Ipod, Edmund Perwein, Tara Duff 5. Elusive Image, Samantha Sauter, Samantha Sauter

Class: Fine Harness 3-year-old

1. Three Gables Cracklin' Rose, Three Gables LLC, Bill Knight

2. The Nutty Professor, Hallston Manor and Willowbank Farm, Darrell Case

3. Chardonnay's So Fine, Chardonnay Farms Saddlebreds, Sandra Currier

4. The Ice Man, Bonnie Hamilton and Bess Hayden, Gregory Maldonado

Class: Jr. Park Pleasure 1. With Bells On, Clyde and Sallie Nolan, Darrell Case 2. Got Sox Appeal, Susan Olcott, Rob Beyers 3. Callaway's Character Counts, Bill Walsh, Bill Walsh 4. Oh Yes She Can, Rosemary Pelfrey, James Walen

5. Ro & Me's Kiss of Abundance, Lindsay and Karen Haupt, Lindsay Haupt

Class: UPHA Pleasure Challenge Cup

1. Crowned Prince, Vivian Daniels, Katie Kirkland 2. Who Needs Mama, Stephens College, Alexia Stumbler

3. You're Looking Swell Dolly, Moondance Saddlebreds LLC, Kelsy Nelson

4. Palamor, Fred Currey, Mackenzie Huskamp 5. Worth Waiting On, Olivia Mattingly, Kristen Smith

Class: Amateur Roadster to Bike

1. Geronimo, Anna Marie Dempsey, Anna Marie Dempsey

2. Rum's Last Shot, Jennifer Robertson, Jennifer Robertson

Class: Jr. 5-Gaited 1. Out Front, Carl Fischer, Carl Fischer 2. Turquoise, Carl Fischer, Wyatt Derhart 3. Xanthos, Aurora Farms LLC, Melissa Moore

4. Turning the Page, Amy Dix Rock, Rob Byers\par 5. Get Lucky, Scott Bennett, Renee Zubrod

Class: Amateur 3-Gaited Stake

1. Callaway's Blue Waltz, Susan Olcott, Susan Olcott 2. Silver Exchange, Alice Nunley, Alice Nunley 3. All Rise, Split Decision, Rebecca Davis 4. Foxy Lolita, Barbara Von Borries, Jeanna Calabreese

Class: Roadster Pony Championship

1. Albert Kaponey, Kevin Bearman and Ada Perwein, Kevin Bearman

2. Hearland Showin' Off, Rosemary Pelfrey, Rosemary Pelfrey

Class: 3-Gaited 2-year-old 1. Paducah, Carl Fischer, Wyatt Dehart

Class: Jr. Exhibitor 5-Gaited Stake

1. Stonecroft Rumor Has It, Cynthia McWilliams, Alexa McWilliams

2. A Bolt from the Blue, Bruce Williams, Tyler Devore

3. Reedann's Talked About, Edmund Perwein, Scooter Schurich

Class: 3-Gaited Park Stake 1. Starlight's Rock A Bay, Linda Smootz, Brian Chappell 2. Rocky Bay, Glen and Jessica Carter, Susannah Sherman 3. CH High Heat, Aurora Farms LLC, Shawn Stachowski 4. It's Z Prince, Carl Holden, Carla Ritzie

5. Sweeet Southern Comfort, Donald Brockman, Brandy Johnson

Class: 5-Gaited Show Pleasure Stake

1. Just Heavenly, Bullett Concrete Materials Inc., Anitya Marlowe

2. Love Bite, Elisabeth Goth LLC, Elisabeth Goth 3. Gotta Be Gold, Jo Ann Griffin, Jo Ann Griffin

4. It's All About Me, C. Jean and Christopher Nalley, Christopher Nalley

5. Child of the Times, Robert and Christine Broder Family Trust, Christine Broder

Class: Fine Harness Stake 1. Heir's Treasure, Tony Ricker, patty Milligan

Class: Jr. Exhibitor Show Pleasure Championship

1. Miss Photogenic, Mackenzie Hall, Mackenzie Hall 2. Stone Captive, Cynthia McWilliams, Channing McWilliams 3. Sultan's Kingdom, Robin Rogers, Anna Rogers-Daub 4. Diamond Dividend, Linda Gahwiler, Kaitlynn Ramsey 5. That's Exactly Right, Ashlyn Farms LLC, Trey Watson

Class: ASB Country Pleasure Driving Stake

1. Irish Cappuccino, Gail Kline and Mozelle Anson, Mozelle Anson

2. Royal Clout, Mary Ellen Borza, Mary Ellen Borza

3. Royal Crest's American Made Stone, David and Becky Smith, Becky Smith

4. Oman's Native Rebel, Debra Bauer, Debra Bauer Class: 3-Gaited Open Stake 1. Heavenly Thunder, Nancy Leigh Fisher, Nancy Leigh Fisher

2. Kalarama's Personality Plus, STJ Partnership, Tiffany Wheeler

3. He's a Jim Dandy, Bullett Concrete Materials Inc., Harold Denton Jr.

Class: Adult 3-Gaited Show Pleasure Champ

1. Top Floor, Scarlett Mattson and Bandy Acres Farm, Charlotte Kurtz

2. Riders on the Storm, Terry and Anne Sams, Anne Sams 3. Lizell, Nicole Reason, Nicole Reason 4. Heart of Steel, Wallen Central, Marsha Jons

5. Wee Pee's last Tango, Willisbrook Farm, Rachel Shoemaker

Class: Roadster to Bike Stake

1. Fed Ex, Raymond Shively, Mike Felty 2. Daddy Sez Smokem, Kim Crabtree, Wendy Winstead

Class: Jr. Exhibitor 3-Gaited Stake

1. Gloria Vanderbilt, Ashlyn Farms LLC and Wrapped in Rainbows Farm, Mollie Kregor

2. Like A Rocket, Barbara Schutt, Jackie Schutt

3. Walterway's Valedictorian, Dana Jacobson and Sasha Arijanto, Sasha Arijanto

4. Miss Believin, Christine Oser, Christine Oser

Class: ASB Show Pleasure Driving Championship

1. CH Callaway's Halley's Comet, Split Decision LLC, Christine Broder

2. Buena Vista, Kaye Bowles Durnell Ltd., Kaye Bowles Durnell

3. Tart's High Heels, Robin Rogers, Robin Rogers 4. Atmosphere, Mozelle Anson and Gail Kline, Mozelle Anson 5. Scarlet Evening, Susan Olcott, Susan Olcott Class: 5-Gaited Stake

1. Callaway's Annabelle Allison, Silver Brook Stables Inc., Debbie Foley

2. Thundercrackin, Elisabeth Goth LLC, Neil Visser

3. Callaway's Champ Clark, Bullett Concrete Materials Inc., Clark Clouse

4. Ashlyn's Voodoo Charm, Ashlyn Farms LLC, Rob Byers 5. Don't Ask Me, Pleasantview Farm, Kris Knight

Class: Junior Exhibitor Roadster Pony

1. Catch Me If You Can, Lauren Mathewson, Lauren Mathewson

2. Albert Kaponey, Kevin Bearman and Ada Perwein, Kevin Bearman

3. Long Time Gone, Anna Marie Dempsey, Beth Oseroff

Class: 3-year-old Park Pleasure

1. Sudoku, Edmund Perwein, Sandra Currier 2. This Blue's For You, Fox Grape Farms, Steve Wheeler 3. I'm the Prince of Peace, Carla Ritzie, Peter Mace 4. I'm The Big Apple, Holt Oaks Farm, John Biggins

5. Definitely Diva, Judah Saddlebreds, Ali Judah