.....Advertisement.....
.....Advertisement.....

Results from the Shelbyville Horse Show, Aug. 1, 2009

-A A +A
By The Staff

Results from Thursday, Friday and Saturday at the Shelbyville Horse Show.

Previous
Play
Next

Listed horse, owner, rider.

Class: 5-Gaited Ladies

1. Callaway's Winning Ways, Leatherwood Stud LLC, Barclay DeWet

2. Take It From The the Top, Amy Dix Rock, Heather Digiannantonio

3. Let's Roll, Jennifer Pitt, Jannie Giles

4. Aussie, Alice Nunley, Alice Nunley

5. Hey Joe, Burlington Saddlebreds, Cyndi Simmons

Class: Show Pleasure Driving

1. CH Callaway's Halley's Comet, Split Decision LLC, Christine Broder

2. Buena Vista, Kaye Bowles Durnell Ltd, Kaye Bowles Durnell

3. LA Renaissance, Liz Connor/Kathy Meadows, Kathy Meadows

4. Atmosphere, Gail Kline and Mozelle Anson, Mozelle Anson

5. Harlem's Odyssey, Ali Layman, Ali Layman

Class: 3-Gaited Jr. Exhibitor

1. Show Baby Show, Christina Collis, Christina Collis

2. Gloria Vanderbilt, Wrapped in Rainbows Farm/Ashlyn Farms LLC, Mollie Kregor

3. Silver Exchange, Alice Nunley, Dakota Reiser

4. Callaway's Merry Go Round, Dorchester Farm, Tyler Miles

5. My Elegance on Parade, Freshwind Farm LLC/Ellie Headlee, Ellie Headlee

Class: 5-Gaited Show Pleasure

1. Just Heavenly, Bullett Concrete Materials Inc, Anitya Marlowe

2. Harlem's Globetrotter's Monsoon, Jack Fair, Katlin Alemian

3. Ridgefield's Excessive, Pamela Slater, Andrew Slater

4. Future, Carol Graham/Doug Nelson, Kelsey Nelson

5. Catch the Moon, Burlington Saddlebreds, Cathie Simmons

Class: Country Pleasure Driving

1. Millie Grazie, Mackenzie Lyttle, Samantha Lyttle

2. My Killian's Irish Red, Cassandra Lynch, Cassandra Lynch

3. Irish Cappucccino, Gail Kline and Anson Mozelle, Anson Mozelle

4. Glenmar's Hot & Spicy, Guy Shelburne, Georgia Shelburne

Class: 3-Gaited 3-year-old

1. Twice Nightly, Jean and Christopher Nalley, Steve Wheeler

2. HS Daydream's Believe In Me, Hagan Saddlebreds Inc., Scott Hagan

3. Buzzard's Bay, Ellen Kass, Peter Palmer

4. Sally Hemings, Judith Houk, Mike McIntosh

Class: 3-Gaited Show Pleasure Jr. Exhibitor

1. Thunder Gone Wild, Delovely Farm, Kaitlin Cooper

2. Stone Captive, Cynthia McWilliams, Channing McWilliams

3. Dillon's Day, Hill Country Acres, Jackie Schutt

4. Bella Belle, Elmo Lee Greer, Tyler Parker

5. Late Last Night, Elisabeth Hunziker, Elizabeth Hunziker

Class: Fine Harness Junior

1. Hillcroft Crown Jewel, Hillcroft Farm, Misdee Wrigley Miller

2. Steel The Moment, Dr. & Mrs. Homer Beltz, John Biggins

3. Boxers N Champs, Betty Jarrell, Billy Jarrell

4. Nice and Hot, Julian Thomas, Julian Thomas

Class: 3-Gaited Amateur/Juvenile Park

1. It's Z Prince, Carl Holden, Carla Ritzie

2. CH High Heat, Aurora Farms LLC, Melody Alder

3. Suddenly Single, Crabtree Farms, Kelly Hill

4. Rocky Bay, Gen and Jessica Carter, Susannah Sherman

5. You've Got Mail, Ashlyn Farms LLC, Patrice Watson O'Brien

Class: Fine Harness Amateur Stake

1. Hoof Prince, Alde Mar Farm, Janet Kellett

2. Simbara's Living Legend, Edward Bennett, Christine Broder

3. My Silver Sea, Willisbrook Farm and Sarah Coxe Lange, Rachel Shoemaker

Class: 3-Gaited Ladies

1. Heavenly Thunder, Nancy Leigh Fisher, Nancy Leigh Fisher

2. Hillcroft Claret, Hillcroft Farm, Misdee Wrigley Miller

3. Kalarama's Personality Plus, STJ Partnership, Tiffany Wheeler

4. Conway, John & Sara McDonald, Sara McDonald

5. Mafia Princess, Ronald or Terry Woodruff, Terry Woodruff

Class: 5-Gaited Jr. Exhibitor

1. The Decisive Moment, Greg and Gina Crews, Suzanna Crews

2. Stonecroft Rumor Has It, Cynthia McWilliams, Alexa McWilliams

3. Out With The Ladies, Tyler Devore, Tyler Devore

4. Rebel Rooster, Kathy Bagdasarian, Kathy Bagdasarian

5. He's A Big Wheel, Connie Schweitzer, Samantha Johnson

Class: Open Hackney Pony

1. Heartland Elise, Golden Creek Farm, Mary Gaylord McClean

2. Classical Dancer, Kathy Buente, Kathy Buente

Class: 5-Gaited Pony

1. The Rest Of The Story, Silver Brook Stables Inc., Tyler Miles

2. I See Daylight, Barbara Von Borries, Mitchell Tunstall

3. Kate Spade, Zoe Brannon, Zoe Brannon

4. Mango Mama, Joe Johnson and Jennifer Roberts, Foster Roberts

5. Mooncharmer, Deborah Owen, Belle Owen

Class: 3-Gaited Junior Horse

1. Majestic's Jackie O, Amy Dix Rock, Rob Byers

2. Evening, Larry Nunley, Melissa Moore

3. Brookhill's Musette, O'Brien Family Trust, Jackie Turner

4. She's So Wicked, Dr. Cheryl Tilghman, Lindsay Whitehurst

5. Follow The Sun, James Orr, Chantel Coetzee

Class: Roadster Pony Amateur

1. Regal's Trademark, Golden Creek Farm, Mary Gaylord McClean

2. Mr. Lucky Man, Patrice and Joe O'Brien, Ashlyn Farms, Patrice Watson O'Brien

3. Heartland Painted Creation, Luanne Kilday, Luanne Kilday

4. Sixty Minutes, George Komer/Dudley and Sharon Abbott, Taylor Riley

5. Heartland Showin' Off, Rosemary Pelfrey, Jesse Pelfrey

Class: Country Pleasure Jr. Exhibitor Championship

1. Sir Andrew, Chris Reiser, Dakota Reiser

2. Silent Warrior, Abby Lauer, Abby Lauer

3. Callaway's Maverick, James and Judy Skinner, Caroline Skinner

4. Worthy Valedictorian, Patrice Watson O'Brien, Tyler Miles

5. A Secret Starmaker, Elizabeth Tyler, Hallie Tyler

Class: Fine Harness 3-year-old Stake

1. Three Gables Cracklin' Rose, Three Gables LLC, Bill Knight

2. Honky Tonk, Carl Fischer and Linda Faerber, Peter Palmer

3. In The Name Of The Rose, Nash Stables Inc., Ben Nash

4. Hammered Last Night, Jayne Tillman, Gerhardt Roos

5. Worthy's Sir, Larry Gardinier and Arlyis Solien, Larry Gardinier

Class: 3-Gaited Pony

1. CH Lost Token, John and Renee Biggins, Ashley Biggins

2. Cloudsplitter, Olivia Weber, Ashton Veno

3. Manhattan's Irish Cream, Yvonne and Rick Hines, Dylan Hines

Class: Friesian Walk/Trot Pleasure Stake

1. Abe, Frickey Farm Inc., Karen Frickey,

2. Leo, Jannie Giles, Jannie Giles

3. Arend F, Laurel Nelson, Alex Nelson

4. Onne, Susan Swope, Susan Swope

Class: Junior Park Pleasure

1. Memories of Us, Ed Rhodes, Chris Reiser

2. Callaway's Character Counts, Bill Walsh, Bill Walsh

3. Hazelnut, Halston Manor LLC and Willowbank Farm, Darrell Case

4. Stonecroft Our Treat, Mount Saddlebreds, Kelly Mount

5. Ask Me Again, Pleasantview Farm, Alex Willie Irmittier

Class: Roadster to Bike Amateur

1. Rum's Last Shot, Jennifer Robertson, Jennifer Robertson

2. Aragorn, Elizabeth Caldwell, Elizabeth Caldwell

3. Talladega Nights, Melinda Moore, Ralph Anderson

4. Go For Broke, Brad Bacon, Mike Bacon

5. Little Richard, Shane Sallee, Shane Sallee

Class: Country Pleasure Adult Championship

1. Callaway's Fox Jackson, John Hill, Kelly Hill

2. Upton Sinclair, Scarlett Matson and Bandy Acres Farm, Charlotte Kurtz

3. Just Like That, Antares Farm & Stable, Rebecca Salley

4. A Midnight Kiss, Cheryl Friedman, Erin Obenauf

5. Happenstance, Debbie Wathen, Leann Bruce

Class: 5-Gaited Junior Horse

1. I'm Looking For You, Kaye Bowles Durnell Ltd., Ed Cockriel

2. Callaway's No More Mr. Nice Guy, Leatherwood Stud Llc, Redd Crabtree

3. Turning the Page, Amy Dix Rock, Rob Byers

4. Pie Crust, Rick and Sue Archer, Peter Palmer

5. Callaway's Heather Ann, Shirley Rinehart, A.J. Bruwer

Class: Open Horse Pony

1. Twin Willow's Handsome Dan, Golden Creek Farm, Mary Gaylord McClean

2. Spencer, Frickey Farm Inc., Randy Harper

3. Black Diamond, Mary McFarren, Mary McFarren

Class: Equitation Championship

1. Lemon Shake Up WRF, Ashlyn Farms LLC, Mollie Kregor

2. CH Royal Messenger, James and Judy Skinner, Caroline Skinner

3. Special Material, Pratense Farms, Lori Schmidt

4. Radiantly Amazing, James Paliafito, Gina Paliafito

Class: 3-Gaited Amateur Stake

1. Hillcroft Claret, HIllcroft Farm, Misdee Wrigley Miller

2. Conway, John and Sara McDonald, Sara McDonald

3. Angel Innocence, Laura Michelle, Dozer Elliot

4. Freakness, Double G Farm, Ally Groub Gayeski

5. Simbara's Bountiful, Kathy Bagdasarian, Justin Cowley

Class: 3-Gaited 2-year-old

1. The Cat Walk, Robert and Lynn Keys, Stephanie Sedlacko

2. Don't Know Nuttin', Hallston Manor LLC and Willowbank Farm, Darrell Case

3. Attache's Infinite Charm, Susannah Sherman, Wyatt Dehart

4. Summer Cocktail, Tri Color Saddlebreds LLC, Melissa Moore

Class: 5-Gaited Jr. Exhibitor Stake

1. Alpha Bravo, Alex Nelson, Alex Nelson

2. Stonecroft Rumor Has It, Cynthia McWilliams, Alexa McWilliams

Class: Roadster Pony Stake

1. Beaulah Jean, Golden Creek Farm, Jeff McClean

2. Heartland Wonderful Miss, Creekridge, Abby Jones

3. Boogity Boogity, Ashlyn Farms LLC, Patrice Watson O'Brien

4. Catch Me If You Can, Lauren Mathewson, Denessa Harper

5. Heartland Showin' Off, Rosemary Pelfrey, Jesse Pelfrey

Class: 3-Gaited Park Stake

1. Rocky Bay, Jessica and Glen Carter, Susannah Sherman

2. You've Got Mail, Ashlyn Farms LLC, Patrice Watson O'Brien

3. CH High Heat, Aurora Farms LLC, Melody Adler

4. Our Fallen Angel, Cheryl Friedman, Cheryl Friedman

Class: Country Pleasure Driving Stake

1. Mille Grazie, Mackenzie Lyttle, Samantha Lyttle

2. My Killian's Irish Red, Cassandra Lynch, Cassandra Lynch

Class: 5-Gaited Show Pleasure Stake

1. Just Heavenly, Bullett Concrete Materials Inc., Anitya Marlow

2. Ridgefield's Excessive, Pamela Slater, Andrew Slater

3. Catch the Moon, Burlington Saddlebreds, Cathie Simmons

4. Callaway's Jack Frost, Hickory Hill Farm, Caroline Walker

Class: Fine Harness Open Stake

1. Sir William Robert, C. Thomas Galbreath, Darrell Case

2. CH Nurse Goodbody, Stonecroft Farm, John Scheidt

3. Dances on Air, R.C. Deuschle Inc., Lindsay Lavery

4. Heir's Treasure, Tony Ricker, Larry Hodge

5. Hi On Heir, Sally Jackson, Melissa Moore

Class: 3-Gaited Show Pleasure Jr. Exhibitor Championship

1. Thunder Gone Wild, Delovely Farm, Kaitlin Cooper

2. Late Last Night, Elisabeth Hunziker, Elisabeth Hunziker

3. Stone Captive, Cynthia McWilliams, Channing McWilliams

4. I Mean to Show, Reann Stengel, Reann Stengel

5. Dillon's Day, Hill Country Acres, Jackie Schutt

Class: 5-Gaited Amateur Stake

1. Adrenaline Rush, Paul and Leetta Beachum, Justin Cowley

2. Many Pearls, Carl Fischer, Cindy Sherman Siders

3. Don't Ask Me, Pleasantview Farm, Kelsey Price

4. CH Callaway's Banner Headline, Adle Mar Farm, Janet Kellett

5. Here I Am Again, Bruce Williams, Bruce Williams

Class: 3-Gaited Open Stake

1. CH An Heir About Her, Everglades Farm, Edward Bennett

2. Bubble Bath, Michelle McCune, Merrill Murray

3. Lara Croft, Redd Crabtree, Redd Crabtree

4. Callaway's Blue Ginger, HY Horse Farm, Melissa Moore

5. My Original Sin, Linda Lowery, Steve Wheeler

Class: Roadster To Bike Stake

1. Trio Bolero, Thomas Cassie, Debbie Foley

2. Show Me The Money, Dale Williamson, Rob Tanner

3. Magical Beginnings, Diamond View Farm, Shane Mullens

4. Rapid Design, Steve Crabtree, Derrick Westbrook

5. Daddy Sez Smokem, Barbara Von Borries, Wendy Winstead

Class: 3-Gaited Jr. Exhibitor Stake

1. My Elegance On Parade, Freshwind Farm LLC or Ellie Headlee, Ellie Headlee

2. Show Baby Show, Christina Collis, Christina Collis

3. Callaway's Merry Go Round, Dorchester Farm, Tyler Miles

4. Gloria Vanderbilt, Wrapped In Rainbows Farm/Ashlyn Farms LLC, Mollie Kregor

5. Silver Exchange, Alice Nunley, Dakota Reiser

Class: 3-Gaited Show Pleasure Adult Championship

1. Wee Pee's Last Tango, Willisbrook Farm, Rachel Shoemaker

2. Heart of Steel, Wallen Central, Marsha Jons

3. Detached, Claudia Schultheis, Claudia Schultheis

4. Revivals Raphael, Antares Farm & Stable, Rebecca Salley

5. Top Floor, Scarlett Mattson/Bandy Acres Farm, Charlotte Kurtz

Class: Show Pleasure Driving Championship

1. CH Callaway's Halley's Comet, Split Decision LLC, Christine Broder

2. Buena Vista, Kaye Bowles Durnell Ltd., Kaye Bowles Durnell

3. LA Renaissance, Liz Conner and Kathy Meadows, Kay Meadows

Class: 5-Gaited Stake

1. CH According to Lynn, Golden Creek Farm, Mary Gaylord McClean

2. Attache's Crown Royal, Park Avenue Partners, Melinda Moore

3. Walterway's What About Me, Larry Hartstock, Merrill Murray

4. Thunderstorm Warning, Martha Pope, Tammy Devore

5. Callaway's Blues Man, Callaway Hills Stables, Redd Crabtree

Class: Carriage Driving

1. Tjebbe E, Frickey Farm Inc., Karen Frickey

2. Johnny & Frenchy, Joel Brown, Joel Brown